Et Jazznytt som handler om jazz? Hva blir det neste? Neida, joda, neida – poenget er at det handler litt ekstra om ordet jazz denne gangen. I en stor artikkel forteller nemlig John Jeremiah Sullivan om jakten på opprinnelsen til ordet, som varte i hundre år, og som endte på et litt uventet sted.
Vi forteller også historien om radiokanalen NRK Jazz, fra Erling Wicklunds visjoner om verdens beste jazzradio på starten av 2000-tallet og frem til hvordan den er i dag. Det skjer mye i NRK for tiden på musikkfronten, det er svært mye skuffelse blant musikkinteresserte lyttere – og selv om denne historien ikke handler så mye om de siste månedenes hendelser, handler den en god del om hvordan det er blitt sånn.
Sullivans essay om diskusjonene rundt hvor ordet jazz kommer fra, følges opp av en tekst av Filip Roshauw som tar utgangspunkt i diskusjonene om hva ordet inneholder – og om betydningen av sjangere nå til dags. Mange av oss liker å se på oss selv som sjangerløse – men finnes det også en motmakt i miljøene som hegner om sin favorittsjanger?
Vi har også et miniportrett av Tuva Halse, vi feirer jubileet til Jon Balke og Petter Petterson – Jazznytts første redaktør noen sinne! – innleder en ny serie om Olav Angells jazzskriverier. Alt dette pluss anmeldelser av de mest vesentlige nye platene, og mye annet stoff, i årets vinternummer av Jazznytt. God fornøyelse!
6 Now’s The Time
Nyheter, småstoff og spalter. Fortellingen om NRK Jazz, Johannes Røds frijazz-bibel utvides, Thomas Flor om liveutgivelser, Kullebunden Jazz jubilerer, Guro Moe om Børsen Kulturhus +++
22 Jazzens etymologi
John Jeremiah Sullivans essay om jakten på opprinnelsen til ordet alt dette kretser rundt.
30 Sjangerøvelser
Vi lever i en mer eklektisk, sjangerkryssende verden enn noen sinne. Det sier vi i hvert fall til oss selv. Men trengs kanskje sjangere – og de som føler de hører hjemme i en – allikevel?
38 Tuva Halse
Mesterfiolinisten fra Molde har begge beiner på jorda og ti baller i lufta.
42 Billie og Lester
Første del i en serie om Olav Angells jazzskribentvirksomhet av Petter Pettersson.
48 Balkografen
Feiring av en av landets mest kreative musikere, syttiårsjubilanten Jon Balke.
52 Plateanmeldelser
Not Normal, Gard Nilssen’s Acoustic Unity, Juliana Venter & Rolf-Erik Nystrøm, Makaya McCraven, Andreas Røysum Ensemble with Marvin Tate, faste spalter m.m.
68 Levende bilder: Kansas City
Jazz på film ved Jon Hagene, denne gangen om Robert Altmans underkjente jazzkrimdrama.
70 Mellom to permer: Som aldri før – Historien om Trondheim Jazzorkester
Tore Stavlund leser den nye boka til Terje Mosnes om 25-åringen TJO.
72 Godt gjenhør: Re Touch (1983) – John Stevens
Klassikere frem fra bunken. Denne gang et britisk mestermøte fra åttitallet.
74 Siste ord: Frederik Villmow
Vårt faste punktum, i form av et intervju. Denne gang med trommeslager, arrangør og plateutgiver Frederik Villmow.