Viva la Revolucion!

Redaktør Granlie har ytret seg om musikkformater på lederplass. Han mener at Platekompaniet har et kulturelt ansvar for hele det platekjøpende publikum, og at streaming aldri vil kunne gi like god lyd som musikk fra fysiske medier.

Dessverre Jan, to ganger feil. Et firma som Platekompaniet har selvsagt aldri et kulturelt ansvar, de får ikke støttepenger fra noe som helst sted. Deres greie er å selge musikk (og film) i de formatene som er etterspurt. De er også med i streamingtjenesten Wimp, ett av de norske alternativene til Spotify. Som musikkelsker minst like ihuga som herr Granlie, vil jeg si at jeg er glad for utviklingen.

Streaming vinner nå terreng i eksplosiv fart fordi det er det mest praktiske og effektive formatet for distribusjon for både musikk og film – og en rekke andre kulturprodukter også. Kassetten vant i sin tid publikum fordi den var hendig og bærbar, og ble en salgsuksess over hele verden. Så kom CD-en, og det ble surmuling da også. Vinylfantastene grein på nesa, men folket kjøpte CDer så det suste – og nå omfavnes streaming, naturligvis – fordi det er det mest hendige og praktiske formatet. Man slipper det fysiske produktet, man slipper å lagre filer, alt befinner seg i skyene. Strålende. Hvem skulle for noen år siden trodd at alle med nettilgang skulle få tilgang til hele verdensreportoaret av musikk? Ingen.  Men streaming er framtida, enten vi liker det eller ikke.

I dag er lydkvaliteten for de aller fleste mer enn god nok, og da mener jeg massemarkedet – de som syntes at kassettlyd var bra nok. For oss som er lydfreaks vil streaming snart få bedre kvalitet enn CD-lyd, det vil økt nettkapasitet sørge for. Superinternett vil bli tilgjengelig for alle innen få år, og tillate streaming i lossless/ FLAC-format, for de som vil ha det. Putter du så en A/D-konverter mellom computeren og forsterkeren din kan du få så imponerende lyd at selv de mest langhårede og innbitte vinylfreaks vil vifte fornøyd, om enn motvillig, med ørene. Prøv også å laste ned 96mhz/24bits innspillinger fra for eksempel linn.com eller Bugge Wesseltofts gubemusic.com. Det låter langt bedre enn CD allerede nå!

Turn on the music!
Musikkelskere har aldri hatt det bedre enn nå i 2011. Aldri har så mange hørt så mye på musikk, og aldri har så mange gått på konserter. TONO har inngått en oppsiktsvekkende god avtale med Spotify, som vil generere store inntekter til norske plateartister framover. Jeg foreslår at vi roper et kollektivt hurramegrundt for musikkens stilling i dag. Selv har jeg Spotify Premium i tillegg til Wimp, det vil si jeg bruker snaue 2400 kroner i året på å lytte til hva som helst av musikk.

Det er mer enn en gjennomsnittlig platekjøper bruker. Jeg betaler for Premium til begge barna mine, det blir 2400 kroner til. Den dagen noen dobler prisen for å streame musikk i fullformat via nett, er jeg førstemann til å si ja. Det gir meg mulighet for å høre på musikk jeg aldri ellers ville fått fatt i eller hatt råd til å stifte bekjentskap med. Cluet for artistene idag er å tilby musikken i det formatet de ønsker, og det beste er selvsagt at innspillingene er tilgjengelige i det formatet brukerne vil ha: Vinyl, CD, nedlasting og streaming. Mange artister har gjort dette i årevis allerede, og det er der vi alle ender om noen år. Imens kan vi selvsagt kjæle for våre LP-samlinger og stryke varsomt over tellekantene på CD-hylla.

For meg er det ingen motsetning. Jeg elsker nemlig musikk like høyt som jeg elsker damer: Jeg bryr meg vanligvis ikke om formatet.
Tekst: Dagfinn Nordbø

Tilbake til toppen

Design og kode | Dotgrid